Изобилието на Село Баня: Забележителности и Тайни за Откриване


Село Баня – уютно настанено край Разлог, крие в себе си несметни съкровища, които привличат погледите и възхищението на всички, които го посещават. Едно от най-големите богатства на селото е неговото местоположение, обгърнато от три величествени планини, които образуват приказна обстановка и подхранват душата на всеки посетител.

Но истинските съкровища на Баня се крият в дълбините на земята, в нейните благодатни минерални извори. Векове наред тези извори са били източник на здраве и жизнена енергия за местното население. Легендите разказват за Филип Македонски, който се отправил към селото в търсене на изцеление за болките в краката си, което явно подсказва възможността за тяхното изключително лечебно действие.

Фактът, че при разкопките на тези извори са открити римски монети, свидетелства за древната слава на тези места. Римляните са разбрали ценността на тези води и са допринесли за тяхната популяризация и превръщането на селото във важен балнеоложки център.

За местните жители изграждането на бани не е просто архитектурно предизвикателство, а е символ на вярата в изцеление и пречистване. Старата българска (римска) и Старата турска бани стоят там, като свидетели на вековната вяра и традиция в изцеление и обновление.

Така, село Баня се издига като истинско съкровище, обгърнато от природна красота и историческа значимост, което продължава да възхищава и вдъхновява всички, които стъпват на негова почва.

Какво да видим в село Баня?

Старата турска баня

В селото продължава да се запази Турската баня, известна също като Муртина баня, построена от заможно турско семейство. Архитектурата й е типична за турските бани от XV-XX век. С два входа, според старата традиция, хората влизали от левия вход и излизали отдясно. Топлата минерална вода, известна като „блага вода“, снабдявала банята, като температурата й от 54 градуса била понижавана от минаващата река. При реставрацията е открита и малка сграда за съблекалня, построена през 1907 г., както и кръчма и щанд за продажба на стоки. Преданието за създаването й се свързва с дар от братята Муртазови, пратени на война, което вдъхнови създаването й за прошка на греховете на семейството.

Старата българска (римска) баня

Старата българска баня представлява типичен пример за римска архитектура. Специалната система от канали в стените ѝ поддържала комфорта на посетителите, като топлата минерална вода течела през тях, затопляйки помещението. В нея се запазвали ниши за дрехи и закачалки, а специално изграден огнен източник осветявал помещението. Сега може да се види смесител, който регулирал температурата на водата. Настилката на басейна била автентична, като самият басейн е бил проектиран за самопочистване, а водата от него се използвала за хигиената на тоалетните. В банята е спазван строг ред на къпане, сутрин за мъже и следобед за жени. След по-късно допълнение на сградата е добавена съблекалня, преди която достъпът до банята е бил директно от улицата.

Eтнографско-историческият музей – село Баня

Eтнографско-историческият музей в село Баня пренася посетителите в изобилното минало на местната общност през вековете. Съхранени са облекло, керамика, приспособления и надписи, свидетелстващи за традициите и начина на живот в региона. Музеят също така представя артефакти от различни исторически периоди, включително останки от съдове от 11 век пр.Хр. и надгробни плочи от османския период. Особено внимание е отделено на производството на лен, важен аспект от миналото на региона.

Посетителите могат да се насладят и на галерия от снимки на известни личности, свързани с Баня. Музеят се намира на втория етаж на Клуба на пенсионера, като работното му време е ограничено. Посещения се приемат във вторник от 16:00 до 18:00 часа и в четвъртък от 10:00 до 12:00 часа, докато през останалото време може да се посети след предварителна уговорка с управниците на музея.

Водната атракция в село Баня

В село Баня е създадена специална водна атракция, която е и забавна, и образователна за децата от всички възрасти. Те могат да изучават свойствата на водата, като се възползват от ръчната помпа, за да си добият вода, или да открият силата й в металното колело с лопатки. Научаването продължава с контролирането на бентовете и експериментирането със законите на физиката чрез „Спиралата на Архимед”.

За игривите малчугани има специална зона за пясъчни фигури, докато други атракции като пързалка, пирамида за катерене, въжен мост и мост за баланс ще разпалят техния приключенски дух.

Забележителности близо до село Баня

Увеселителният парк Rila Fun


Разгледайте парка Rila Fun, където приключението и адреналинът се преплитат с безопасността. Изживейте уникалната емоция от спускане с количка по тунел с дължина 1400 м, достигайки скорост до 40 км/ч. Подходящ за възрастни и деца над 3 г., Количката има спирачна система за контрол на скоростта. Работи през цялата година.

Паркът с мечките – Белица

Само на 25 км от село Баня се издига Паркът за танцуващи мечки край Белица. Тук 21 мечки живеят в свобода, след като бяха освободени от дресировка и измъчвания. Някои от тях носят физически следи от миналото си. В парка те са върнати към природните си условия под вниманието на специалисти, които гарантират тяхното благополучие. Паркът е под управлението на организацията за защита на животните „Четири лапи“ и фондация Бриджит Бърдо.

Паркът в Разлог


Паркът в Разлог предлага уникална възможност за спокоен престой и разходка, като ви позволява да се насладите на красотата на града. Сред вековните борове, водната алея и езерото можете да се потопите в природната хармония. Основната забележителност в парка е древният слънчев календар, който включва 12 изработени в мрамор фигури на животни, представляващи различните месеци.

Хълм „Голак” в Разлог

Местността „Голак” и екопътеката, водеща до върха на хълма „Голак”, са едни от предпочитаните места за разходка на жителите на Разлог и посетителите на града. Екопътеката е приятна и удобна, с изградени пейки, люлки и дори дървени шезлонги, където може да се отдъхнете. На върха на хълма ви очаква кула със стълби, висока 12 метра. От нея можете да се насладите на впечатляваща панорамна гледка към Рила, Пирин и Родопите, както и да се насладите на фотографски моменти.

Екопътека Дивата коза

Разлог и село Баня предлагат разнообразни възможности за преход в планината, сред които е и пътеката на дивата коза. За да я посетите, тръгнете от село Баня в посока Горно и Долно Драглище. Пешеходната част на пътеката започва от местността „Бялата пръст” над село Добърско, а маршрутът преминава през хижа „Добърско” и води към хижа „Македония”. По пътя ще откриете места за отдих и информационни табели, а трудността на маршрута е до средна. Продължителността на прехода е около 3.5 часа, като времето може да варира в зависимост от темпото на хода и почивките.

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *